• [/slide]

El ilanı nedir?

El ilanları genellikle broşürler ile karıştırılan bir çeşit reklam aracıdır. El ilanları broşürlerden daha farklı yapan unsur tek kağıt üzerine yapılması ve daha düşük ölçeklerde yapılmasıdır. Broşürler genellikle A4 kağıtlarına yapılırlar ancak el ilanları A5 ve A4 gibi küçük kuşe kağıtlara yapılırlar ve broşürlerin kırımları bulunur. Ancak el ilanlarının genellikle kırımları bulunmaz (özel olarak istenmediği sürece)… El ilanları da tek yönlü ve çift yönlü olarak basılabilirler. Çift yönlü olarak basıldıkları taktirde bu basımlar için daha ağır kuşe kağıtlar kullanılır. Genellikle el ilanları için en iyi baskı çeşidi ofset baskıdır. Ofset baskı ile basılan el ilanları genellikle diğer yöntemlerden çok daha kaliteli ve yüksek çözünürlükte sonuçlar vermektedir. Aynı zamanda el ilanları ofset baskı ile çok daha ucuza mal edilebilir.

Bu yöntem ile el ilanları oldukça kaliteli bir şekilde basılırlar ve basım işleri de oldukça çabuk sonuçlanır. Aynı zamanda 4’ten daha az renk kullanılacak olan el ilanları diğer el ilanlarına göre daha ucuza mal olabilir. Ancak bu duruma göre değişmektedir. Aynı zamanda bu tarz basımlar diğer basımlara göre çok daha çabuk sonuçlanmaktadırlar. El ilanlarında az renk kullanılması ve fazla görsele başvurulmaması reklam için kötü bir yatırım olabilir. Çünkü genellikle bol görsellerin kullanıldığı; amaca, hizmete ve ürüne dair resimlerin yayınlandığı el ilanları çok daha fazla ilgi görmektedirler.

El ilanları çeşitli amaçlar için basılabilirler. Bu yüzden farklılık göstermeleri mümkündür. Afişlere benzer bir şekilde sosyal mesaj içeren el ilanları, kültürel el ilanları ve reklam amacı güden el ilanları bulunmaktadır. Sosyal mesaj içeren el ilanlarında genellikle yapılan eylemlerin, siyasi meselelerin, sivil toplum kuruluşlarının, derneklerin, vakıfların tanıtım veya toplumu, doğayı ya da canlıları koruma amaçlı mesajları verilmektedir. Kültürel olan el ilanlarında ise tiyatro, sempozyum, konferans gibi eylemlerin tanıtımları ve bu eylemlerin bilgileri verilmektedir. Reklam amacı güden el ilanları ise en çok kullanılan el ilanlarıdır. Bu el ilanlarında evlere sipariş alan restoran ve lokantaların, kampanya yapan süpermarketlerin veya marketler zincirlerinin, promosyon yapan mağazaların reklamları yapılmaktadır. Bu tarz el ilanlarına günümüzde sıkça rastlamak oldukça mümkün…

Talep Formu

Medya ve matbaa işlerinizi profesyonellere bırakın!

Siz de medya işlerinizin profesyonel ellerde yeniden hayat bulmasını istiyorsanız bu profesyonel ve genç ekibe bırakın.

Algıda seçici ve fark yaratan çalışmalar ile değişimi siz de fark edeceksiniz. İşe, talep formunu doldurarak başlayın!

Talep Formu
[/fullwidth]